5 اشتباه رایج در استفاده از کرم مرطوب کننده یا آبرسان

5 اشتباه رایج در استفاده از کرم مرطوب کننده یا آبرسان

فهرست عناوین

استفاده از کرم مرطوب کننده و آبرسان یکی از معمول ترین مراقبت های پوستی است که هر شخصی اعم از زن یا مرد در فواصل متفاوت از آن استفاده می نماید اما انتخاب یک کرم مرطوب کننده مناسب پوست یکی از چالش های به وجود آمده در روتین مراقبت پوستی است.
هر نوع کرم مرطوب کننده ای برای پوست شما مناسب نیست. قبل از انتخاب کرم مرطوب کننده مقاله نوع پوست خود را بشناسید تا بتوانید از آن مراقبت کنید را بخوانید تا نوع پوست خود را مشخص نمایید. اما گاهی با تشخیص نوع پوست و تهیه یک کرم مرطوب کننده مناسب باز هم استفاده از آن رضایت شما را تامین نمی کند و پس از استفاده از کرم مرطوب کننده صورت شما پوسته پوسته می شود یا کرم به خوبی روی پوست شما نمی نشیند و جذب آن نمی گردد که این اتفاقات به دلیل استفاده نادرست و برخی اشتباهات رایج در استفاده از کرم مرطوب کننده و آبرسان رخ می دهد. در ادامه این مقاله با بزمینه همراه باشید تا 5 اشتباه رایج در استفاده از کرم های مرطوب کننده را بررسی نماییم.

اشتباه اول: پوست چرب نیاز به آبرسانی ندارد!

این یک باور نادرست ولی رایج میان مردم است که شخصی که دارای پوست چرب می باشد نیازی به آبرسانی و استفاده از کرم های مرطوب کننده ندارد! اما این طور نیست. گاهی نوع پوست، چرب است و غده های ترشح کننده چربی در سطح پوست میزان چربی بالایی را به سطح پوست تزریق می کنند اما در عین حال پوست دهیدراته و به عبارتی کم آب شده است.
به طور کلی دو نوع کرم مرطوب کننده وجود دارد. موسترایزرها ( moisturizer) و هیدراتان ها (hydratant)
موسترایزرها پایه چربی دارند و با تشکیل یک لایه چربی روی پوست از کم آب شدن پوست و فرار رطوبت از روی پوست جلوگیری می کنند. ترکیبات اصلی موسترایزرها گلیسیرین و لانولین است و به صورت کرمی عرضه می شوند.
هیدراتان ها در اصطلاح واتربیس هستند و بر پایه آب فرموله شده اند و در حالت های ژل مانند عرضه می گردند. هیدراتان ها رطوبت و آب را از محیط اطراف دریافت می کنند و به پوست می رسانند که پوست های چرب کم آب به این نوع از مرطوب کننده ها نیاز دارند تا هم پوست تغذیه شود هم از بروز آکنه جلوگیری گردد.

اشتباه دوم: سلول های مرده و شاخی شده را نادیده می گیرید!

اگر برای مدت زیادی به پوست خود رسیدگی نکرده اید و اکنون به فکر استفاده از کرم مرطوب کننده افتاده اید به احتمال زیاد نتیجه خوبی از کرم آبرسان نمی گیرید. چون سلول های مرده به مرور زمان روی پوست قرار می گیرند و این سلول های شاخی انباشته شده روی پوست مانند یک دژ محکم عمل کرده و اجازه نمی دهند که مرطوب کننده به سطح پوست شما برسد و آن را تغذیه کند به همین دلیل پس از مدتی کرم روی صورت شما ماسیده و جذب پوست نمی گردد. پس قبل از شروع به استفاده از مرطوب کننده پاکسازی پوست را در مراکز نگهداری و مراقبت پوست انجام دهید یا از اسکراب ها برای از بین بردن سلول های مرده جمع شده روی پوست استفاده نمایید.

اشتباه سوم: زمان مناسبی را انتخاب نمی کنید!

بهترین زمان برای استفاده از کرم مرطوب کننده پس از شست و شوی صورت و استحمام، وقتی که هنوز پوست شما نمدار است می باشد. هم چنین قبل از استفاده از کرم های ضدآفتاب نیز باید از کرم های آبرسان و مرطوب کننده استفاده نمایید. اما حداقل 10-15 دقیقه قبل کرم آبرسان را روی پوست ماساژ دهید و صبر کنید تا جذب اولیه آن انجام شود سپس یک لایه از کرم ضد آفتاب را روی صورت بگذارید. کرم مرطوب کننده را به مدت طولانی ماساژ ندهید بلکه یک لایه از آن را روی پوست خود بگذارید و اجازه دهید تا به تدریج جذب پوست شود.

اشتباه چهارم: شرایط محیطی را در نظر نمی گیرید!

 کرم مرطوب کننده مناسب پوست خود را یافته اید و از استفاده از آن رضایت دارید، این موارد باز هم دلیل خوبی برای استفاده مداوم و طولانی مدت از این کرم نیستند. شرایط محیطی مثل تغییرات آب و هوا در فصول مختلف، میزان خشکی و رطوبت هوا، استرس، بارداری، رژیم های غذایی و کاهش یا افزایش وزن همگی می توانند روی خصوصیات پوست شما تاثیرگذار باشند پس با توجه به شرایط، کرم آبرسان خود را تغییر دهید.

اشتباه پنجم: فقط به صورت و دست ها رسیدگی می کنید!

معمولا افراد فقط برای پوست صورت و دست های خود از کرم های مرطوب کننده و آبرسان استفاده می کنند اما باید بدانید که تمامی قسمت های بدن شما که با پوست پوشیده شده اند نیاز به آبرسانی دارند. مواد پاک کننده، شامپوها و صابون ها، نور افتاب، گرما و سرمای هوا و جنس الیاف استفاده شده در پوشاک روی میزان رطوبت پوست همه قسمت های بدن شما موثر هستند. پس کرم های آبرسان یا لوسیون های بدن مناسب را برای بقیه نواحی بدن هم در نظر بگیرید و پوست این نواحی را فراموش نکنید.
سخن آخر:
پوست و زیبایی موهبتی از جانب خداوند است. مراقبت از آن برای احساس جوانی  و حفظ اعتماد به نفس بسیار مهم است. پس از مراقبت های پوستی غافل نشوید و سعی کنید این مراقبت ها را بر پایه اصول و به روش های درست انجام دهید. 
به راحتی جشن خود را برنامه ریزی کنید
نظرات
برای نظر دادن ابتدا باید وارد سایت شوید.

ورود به سایت