جشن عروسی، نامزدی یا تولد در پیش دارید؟

چک لیست، مدیریت هزینه و کارت دعوت آنلاین شما با بزمینه

آشنایی با سنگ های زینتی و جواهرات - سری دوم

آشنایی با سنگ های زینتی و جواهرات - سری دوم

اگر مایلید تا بدانید که به جز مروارید و الماس از چه سنگ های قیمتی زیبایی می توانید برای حلقه ی خود استفاده کنید، این مقاله را بخوانید تا بیشتر با جواهرات چشمگیر آشنا شوید.

یاقوت کبود (Sapphire)

یاقوت کبود که در کشورهای اروپایی به آن «سافیر» می­‌گویند، نوعی کرندوم «اکسید آلومینیم» است که به علت به همراه داشتن مقداری ناخالصی تیتانیم به رنگ آبی خوش­رنگی دیده می­‌شود. بلورهای شفاف و بدون ترک آن ارزشی بیشتر از یک قطعه الماس هم­‌وزن خود دارد. معدن عالی‌­ترین نوع یاقوت کبود در کشمیر (سرزمینی که درحال حاضر قسمتی در هندوستان و قسمتی در پاکستان است) قرار دارد و یاقوت­های استخراج شده از این معدن به نام «کبود کشمیری» شناخته می‌­شوند. در گذشته یاقو‌ت­های کبود تر‌‌ک­دار و کم‌­ارزش را در ساعت و لوازم اندازه‌­گیری برقی به‌­کار می­بردند. دانشمندان توانسته‌­اند یاقوت کبود را به‌­صورت مصنوعی تولید کنند که این امر سبب تعطیلی اغلب معادن یاقوت کبود شد. یاقوت­‌های کبود مصنوعی زیبایی و رنگ یاقوت کبود اصلی را ندارند و هنوز هم­ نوع طبیعی آن مقبولیت خاص خود را دارد.

آشنایی با سنگ های زینتی و جواهرات - سری دوم

یاقوت سرخ (Ruby)

یاقوت سرخ نوعی کرندوم «اکسید آلومینیم» است که مقداری ناخالصی دارد. جواهرسازان در قدیم به همه­‌ی کانی‌­های قرمز رنگ یاقوت می­‌گفته‌­اند. بلورهای طبیعی یاقوت سرخ به‌­صورت منشورهای بشکه‌­ای شکل در میان سنگ‌­های دگرگونی مانند شیست­‌ها و گنیس­‌ها و در برخی سنگ­های آذرین هم مشاهده می­‌شوند. بعد از الماس، سخت­‌ترین کانی به­‌حساب می­‌آید. کمیابی و رنگ خالص آن سبب شده یک قطعه یک قطعه یاقوت سرخ و شفاف از هم­‌اندازه­‌ی الماس خود گران‌­تر باشد. اگر داخل بلور حباب‌­های بسیار کوچک هوا محبوس شده باشند، یاقوت سرخ در برابر نور جلوه­ای ستاره مانند دارد.

آشنایی با سنگ های زینتی و جواهرات - سری دوم

یاقوت سفید (White Sapphire)

یاقوت سفید، نوعی کرندوم «اکسید آلومینیوم» است. در گذشته جواهرسازان فکر می­‌کردند یاقوت سفید، نوعی الماس است. سفیدی رنگ این نوع یاقوت به علت وجود حباب­های هوا در کرندوم خالص است. امروزه برخی یاقوت‌­های رنگی (یاقوت زرد) را تحت حرارت معینی قرار می‌­دهند و یاقوت سفید حاصل می­‌شود. درحالی­که انواع یاقو‌‌ت­ها در سنگ­های دگرگون شده به‌­وجود می‌­آیند ولی به‌­علت مقاومت آن­ها دربرابر هوازدگی، پس از تخریب سنگ­های منشأ، دانه‌­های یاقوت از سنگ اصلی جدا می‌­شود و به همراه رسوبات دیگر به رودخانه‌­ها و سواحل دریاها منتقل می­شوند. یکی از محل­های یافته شدن یاقوت­های سفید، رسوبات رودخانه‌­هایی است که در کشورهای هند، چین، استرالیا، افغانستان، ماداگاسکار، روسیه، آفریقای جنوبی و ... جاری­ اند.

آشنایی با سنگ های زینتی و جواهرات - سری دوم

لعل (Spinel)

در دمای زیاد در سنگ‌­های آذرین کم سیلیس به‌­وجود می‌­آید. گاهی در سنگ­های دگرگونی هم که تحت فشار خیلی زیاد قرار گرفته‌اند، مشاهده می­‌شود. اگر خالص باشد بی‌­رنگ است و در صورت ناخالصی به رنگ­‌های متنوعی دیده می‌­شود. بلورهای آن غالباً دوقلو است. بلورهای آن در اثر ضربه می­‌شکنند. در اسیدسولفوریک به‌­سختی حل می‌­شود.

آشنایی با سنگ های زینتی و جواهرات - سری دوم

لاجورد (Lapis Lazuli)

لاجورد را سنگ ارمنی هم می‌­گویند. رنگ این جواهر آبی بسیار پررنگ، با نقطه­‌های زرد است. نقطه­‌های زرد رنگ ترکیبات گوگرددار و اغلب پیریت هستند. این جواهر در سنگ‌­های آذرینی که سیلیس کمی داشته باشند و در عوض ترکیبات سدیم و کلسیم آن زیاد باشد و همچنین در سنگ­‌های آهکی که دگرگون شده باشند، یافت می­‌شوند. لاجورد در اسید کلریدریک حل می­‌شود. در ضخامت­‌های زیاد نور را به­‌خوبی از خود عبور نمی‌­دهد و جلای کدر دارد.

آشنایی با سنگ های زینتی و جواهرات - سری دوم

آمتیست (Amethyst)

آمتیست نوعی کوارتز «اکسیدسیلیسیم» است که به­‌علت رنگ ارغوانی و بنفش خود بسیار مشهور است. کوارتز خالص بی­‌رنگ است ولی با کمی ناخالصی از یک عنصر و با یک کانی دیگر به رنگ­های بسیار متنوعی درمی­‌آید. به‌­طور مثال با مقدار کمی ناخالصی کربن، کوارتز رنگ دودی و حتی سیاه به خود می­‌گیرد. آمتیست کوارتزی است که به مقدار بسیار کمی در بلور آن عنصر منگنز وجود دارد. یکی از خواص آمتیست این است که اگر آن را گرم کنیم، رنگش تغییر می­‌کند و با برطرف شدن گرما، دوباره به رنگ قبلی خود بازمی‌­گردد.

آشنایی با سنگ های زینتی و جواهرات - سری دوم

دُرکوهی (Quartz)

درکوهی «اکسیدسیلیسیم» است. به­‌علت فراوانی اکسیژن و سیلیسیم در پوسته‌­ی زمین یکی از فراوان­ترین کانی­های زمین است. بلورهای درشت آن در سنگ‌­های آذرین درونی و رگه‌­هایی که از تزریق ماده‌­ی مذاب به داخل سنگ­های اطراف به‌­وجود آمده‌­اند، دیده می­‌شوند. سختی،مقاومت شیمیایی، شفاف بودن و دلربایی کوارتز باعث شده که از آن به­‌عنوان جواهر استفاده کنند، اما کم بودن ضریب شکست نور و فراوانی نسبی آن سبب شده که ارزش اقتصادی چندانی نداشته باشد. درکوهی اگر خالص باشد بی‌­رنگ است و اگر ناخالص باشد به هر رنگی دیده می­‌شود. از انواع ناخالص آن می‌­توان به نمونه­‌هایی اشاره کرد که یک کانی دیگر به شکل عموماٌ سوزنی داخل بلور آن قرار می‌­گیرد و به آن منظره­ای زیبا می‌­بخشد.

آشنایی با سنگ های زینتی و جواهرات - سری دوم

گارنت (Garnet)

سیلیکات بسیار پیچیده‌­ای از آهن، کروم، آلومینیم، کلسیم، منگنز، آهن، منیزیم می­باشد. معمولاً گارنت را به­‌صورت گروه گارنت­ها نام می­‌برند. در این گروه 6 کانی در دو دسته‌­ی 3تایی قرار می­‌گیرند که تقریباً از نظر چگالی و سختی و جلاء و به­‌خصوص شکل بلور که همگی مکعبی شکل­‌اند، مشابه هم هستند و فقط از نظر رنگ بسیار متفاوت­‌اند. این کانی­ها همگی در انواع سنگ­های دگرگونی یافت می‌­شوند و گاهی در سنگ­های آذرین مانند گرانیت­های درشت بلور هم ممکن است پیدا شوند. در تشکیل آن­ها آب گرم پرفشار نقش دارد.

آشنایی با سنگ های زینتی و جواهرات - سری دوم

لازولیت (Lazulite)

این کانی در سنگ­های دگرگونی که دمای زیادی را تحمل کرده باشند و هم­چنین در گرانیت­های درشت­ بلور یافت می­‌شود. رنگ آبی غیرعادی و جلای شیشه­‌ای خوب، آن را به یک جواهر قیمتی تبدیل کرده است. بلورهای آن به­‌صورت تخت، هرمی و دانه‌­ای مشاهده می­‌شود. نسبت منیزیم به آهن سبب تغییر رنگ در آن می­‌شود.

آشنایی با سنگ های زینتی و جواهرات - سری دوم 

زبرجد (Topaz)

این جواهر در گرانیت­ها به­‌خصوص گرانیت‌­های درشت بلور همراه با جواهرات دیگر یافت می‌­شود. هم­چنین این جواهر را می­‌توان همراه سنگ معدن قلع و تنگستن هم مشاهده نمود. این جواهر بسیار بادوام است و ضریب انکسار بالایی دارد. بلورهای آن معمولاٌ منشوری شکل است و رویه‌­های بلور غالباٌ شیاردار است. این جواهر در اثر ضرب‌ه­ی شدید از یک جهت می­شکند. شفاف است و جلای شیشه‌­ای دارد. اغلب بی­رنگ است ولی رنگ‌­های زرد، صورتی، آبی و سبز آن هم دیده شده است. این جواهر در مراحل انجماد سنگ­های آذرین و درطی آزاد شدن بخار فلوئور تشکیل می­‌شود و به همین جهت است که در ترکیب آن مقداری فلوئور هم وجود دارد.

آشنایی با سنگ های زینتی و جواهرات - سری دوم

پریدوت (Peridot)

الیوین­ها یک رشته ترکیب شیمیایی آهن و منیزیم دارند که ابتدای رشته سیلیکات منیزیم و انتهای رشته سیلیکات آهن و بین ابتدا و انتهای رشته سیلیکاتی با درصدهای مختلف منیزیم و آهن قرار دارد. سیلیکات منیزیم ابتدای رشته را فورستریت می­‌نامند که نوع شفاف و زیبای آن را پریدوت می­‌گویند که از جواهرات است.

آشنایی با سنگ های زینتی و جواهرات - سری دوم

اسپودومن (Spodumene)

 این کانی منبع اصلی لیتیم است و در مراحل آخر تبلور ماگ­‌های پرلیتیم به­‌وجود می‌­آید. عموماً خاکستری تیره یا سفید مرواریدی است. نوعی از آن که هدنیت نام دارد سبز زمردی و نوع دیگر آن­که کونزیت نام دارد به رنگ یاسی کبود دیده می­‌شود. این دو رنگ خاص از این جواهر بسیار قیمتی‌­اند. آن­ها در برابر ضربه شکننده و شفاف­ند.

آشنایی با سنگ های زینتی و جواهرات - سری دوم

به راحتی جشن خود را برنامه ریزی کنید
لینک این مطلب :
این مطلب را به اشتراک بگذارید:
نظرات
برای نظر دادن ابتدا باید وارد سایت شوید.

ورود به سایت