جشن عروسی، نامزدی یا تولد در پیش دارید؟

چک لیست، مدیریت هزینه و کارت دعوت آنلاین شما با بزمینه

آیا رابطه موفقیت آمیز با فرد معتاد ممکن است؟

آیا رابطه موفقیت آمیز با فرد معتاد ممکن است؟

اعتیاد به مواد مخدر و محرک بلایی است که زندگی شخصی و مشترک بسیاری از افراد را خراب کرده است. بسیاری از افراد در ابتدا احساس نمی‌کنند که برای خود گرفتاری درست کردند اما با گذر زمان متوجه می‌شوند زندگی آن‌ها از این مسئله بی‌تاثیر نبوده است. در زندگی هرکس ممکن است پیش آید که به فردی با مشکل اعتیاد علاقه پیدا کند. در این مقاله کارشناسان بزمینه پاسخ این پرسش را آورده اند که آیا با یک معتاد می‌توان رابطه موفقیت‌آمیزی داشت یا خیر. این مقاله بر اساس یکی از جلسات مشاوره خانم دکتر باربارا دی آنجلیس گردآوری شده است.

پرسش

نامزدم را خیلی دوست دارم. او مشکلی دارد و آن این است که به مواد مخدر معتاد است. بارها از او خواسته‌ام دست از اعتیادش بردارد و حتی بارها او را تهدید کرده‌ام که او را ترک می‌کنم. او دائم قول می‌دهد یک روز بالاخره ترک می‌کنم، اما هنوز آن روزی که می‌گوید نیامده و هیچ کاری نکرده است. به‌راستی قصد ترک کردن او را ندارم اما نمی‌توانم این وضع را نیز تحمل کنم. به نظر شما باید چه کنم؟

پاسخ

خودتان می‌دانید باید چه کنید. باید او را ترک کنید. هنگامی که با فردی معتاد رابطه دارید گویی با آتش بازی می‌کنید و کسی هم که با آتش بازی کند محکوم به سوختن است. چنانچه نامزد/ همسرتان معتاد است در واقع او عاشق همان چیزهایی است که به آنان معتاد است. او عاشق الکل، مواد مخدر یا هر اعتیاد دیگری است که دارد و با این کارش در عمل به شما خیانت می‌کند. شما در یک مثلث عشقی قرار گرفته‌اید. ماده‌ی مخدر برای شما به شکل رقیبی درآمده، چرا که همه‌ی توجه، عشق، محبت و حتی روح نامزدتان را نیز او گرفته است. دست آخر از این رقیبتان بدتان می‌آید. درست به مانند مرد یا زنی که رقیب عشقی و البته مورد تنفر شماست.
در این جا باید به دومین نکته توجه کنید و آن این است که عشق ورزیدن به فردی معتاد به معنای عشق ورزیدن به یک برده است. او برده مواد مخدر، الکل، اعتیاد جنسی، غمار یا هر نوع فعالیت دیگر از این دست است. او آزاد نیست، او اسیر و برده است. همان‌طور که خودتان هم می‌دانید برای فرد معتاد بسیار دشوار است که اعتراف کند برده است. اما خودش پنهانی و در قلب خود می‌داند که تحت فرمان آن ماده که حالا ارباب و رئیس اوست قرار دارد و می‌خواهد این ضعف خود را با انکار کردن بپوشاند.اعتراف فرد معتاد یعنی یعنی اعتراف به اینکه او ضعیف است و این صحه گذاشتن و اعتراف کردن، روندی دردناک و تحقیرآمیز است، اما در درمان او نقش حیاتی و اساسی دارد.
سومین اثر منفی اعتیاد بر رابطه‌تان این است که توانایی‌های نامزد/ همسرتان را برای خلق صمیمیمت و نزدیکی بیشتر با شما را مختل می‌کند. توانایی احساسی کسانی که به طور منظم از مواد مخدر استفاده می‌کنند به مرور کم‌رنگ و کم‌رنگ‌تر می‌شود و کم کم بی‌حس و کرخت می‌شوند. این اعتیاد آنان را از نظر روحی_عاطفی نیز سرد و کرخت می‌کند. چنان که برایشان سخت است مسائل را همان‌گونه که شما می‌بینید درک کنند و سرانجام به جایی می‌رسید که احساس تنهایی می‌کنید.
اگر اطلاعات و دانش کافی نداشته باشید، برقرار کردن کردن رابطه‌ای موفق به اندازه‌ی کافی دشوار است، چه برسد به اینکه با فردی معتاد نیز درگیر شده باشید. آیا گمان می‌کنید منظورم این است که فرد معتاد استحقاق عشق و دوست داشته شدن را ندارد؟ البته که منظورم این نیست. بلکه منظورم این است که فرد معتاد باید به طور کامل پاک و سالم شود و خودش را از شر اعتیادی که بدان مبتلا شده خلاص کند و درد و مشکلی را که باعث شده است او به اعتیاد روی بیاورد، قبل از آنکه با کسی رابطه برقرار کند، درک کند و بفهمد.
مطمئنم پیش‌تر خیلی سعی کرده‌اید کاری کنید که بر او تأثیر بگذارید و او را تشویق کرده‌اید تا ترک کند، اما یکبار دیگر برای آخرین بار هم شده این مراحل را امتحان کنید:
  1. به نامزد/ همسرتان بگویید دیگر نمی‌خواهید با آدمی معتاد زندگی کنید.
  2. به او بگویید فقط به یک شرط با تو زندگی می‌کنم و آن این است که هر چه زودتر برای درمان و ترک اعتیادت اقدام کنی.
  3. به او بگویید چنانچه بی‌معطلی برای ترک اقدام نکند و کمک نکند و کمک نگیرد، او را ترک خواهید کرد و هرگز نیز بر نخواهید گشت.
  4. سر حرفتان بایستید و چنانچه بی‌درنگ اقدامی در جهت ترک اعتیادش نکرد یا هیج کمکی نگرفت، با او قطع رابطه کنید.
  5. رابطه را از سر نگیرید مگر اینکه او از هر گونه آلودگی پاک شده باشد و به راستی ترک کرده باشد، و در یک برنامه اصلاحی و رهایی از اعتیاد شرکت کرده و همچنین تغییرات رفتاری و شخصیتی چشمگیری کرده باشد.
  6. با پیوستن به یک انجمن خودیاری علت وابستگی و درگیر شدن خودتان در چنین ربطه‌ای را دریابید و برای التیام و درمان این الگوی ناسالم خود که چرا جذب افراد معتاد می‌شوید اقدام کنید تا بتوانید کاری کنید که بار دیگر درگیر رابطه با فردی معتاد نشوید.
منبع
کتاب از باربارا بپرسید؛ نویسنده: باربارا دی آنجلیس؛ مترجمان: هادی ابراهیمی، مینا اسماعیلی؛ انتشارات نسل نواندیش
به راحتی جشن خود را برنامه ریزی کنید
لینک این مطلب :
این مطلب را به اشتراک بگذارید:
نظرات
برای نظر دادن ابتدا باید وارد سایت شوید.

ورود به سایت