جشن عروسی، نامزدی یا تولد در پیش دارید؟

چک لیست، مدیریت هزینه و کارت دعوت آنلاین شما با بزمینه

نکته هایی که ای کاش قبل از ازدواج می دانستم- سری چهارم

نکته هایی که ای کاش قبل از ازدواج می دانستم- سری چهارم

عشق در ازدواج

دو نوع عشق در ازدواج وجود دارد. اولین نوع عشق، احساسی است که من و همسرم قبل از ازدواج نسبت به هم داشتیم و هنوز هم همان احساس را داریم. من این نوع عشق را «عشق رمانتیک» نام نهاده ام.

عشق رمانتیک احساس عاشق بودن است، یعنی به این نتیجه میرسید که نمیتوانید در برابر آن مقاومت کنید.

عشق رمانتیک چیزی جادویی یا افسانهای نیست. در حقیقت احساس و هیجانی است که مغزتان در هنگام برخورد با شرایطی خاص ایجاد می‌کند. این عشق می‌تواند آگاهانه کنترل شود و حتی با شیوه‌های علمی مورد سنجش قرار بگیرد.

نوع دومی از عشق وجود دارد که از اهمیت زیادی برخوردار است. من آن را «عشق مراقبتی» نامیده ام. زیرا نشاندهنده تصمیم شما برای اهمیت دادن به همسرتان است. یعنی کارهایی را انجام میدهید که می‌دانید همسرتان را خوشحال میکند. اشخاص میتوانند در انواع مختلف ارتباطات عشق مراقبتی داشته باشند. برای نمونه، عشق و محبت به فرزندان یا علاقه شما به حیوانات خانگی از این دست هستند. زمانی که به سازمانهای خیریه کمک میکنیم، در واقع به مردمی اهمیت میدهیم که حتی آنان را نمیشناسیم.

بعضی از مشاوران ازدواج میپندارند تنها چیزی که همسرتان می‌خواهد این است که بداند شما به او توجه کافی دارید. اما آنها در اشتباهند. دانستن اینکه شما به کسی توجه دارید، برای ایجاد عشق رمانتیک کافی نیست. من به صدها زوج مشاوره داده ام که به یکدیگر اهمیت میدادند ولی با این وجود از هم جدا شده اند. اما زوجهای عاشقی را هم میشناسم که حتی فکر طلاق را نیز نکرده اند.

دلیل اینکه عشق مراقبتی به تنهایی برای دوام و حفظ ازدواج کافی نیست، این است که تنها منعکس کننده و انتقال دهنده نیات خوب شماست. اما اگر قصدتان از انجام اعمال مراقبتی خوشحال کردن همسرتان باشد، آن وقت ممکن است موجب دوام و پایداری ازدواجتان  شود و به این ترتیب میتوانید ارتباطی مهم بین عشق رمانتیک و عشق مراقبتی ایجاد کنید. زمانی که اعمال ناشی از مراقبت و توجه شما متوجه نیازهای مهم عاطفی و هیجانی همسرتان باشد، موجب برانگیختگی عشق رمانتیک میشود.

به عبارت دیگر، عشق رمانتیک همسرتان آزمون خوبی برای فهم تأثیرپذیری توجه شما نسبت به اوست. اگر توجه شما موجب خوشحالی و رضایت همسرتان شود، او عاشق شما خواهد بود . اگر همسرتان دیگر عاشق شما نباشد، ممکن است به او توجه نشان دهید و برایش اهمیت قائل شوید، ولی اعمال مراقبتی شما در شاد کردن او مؤثر نخواهد شد.

بدیهی است که بدون وجود عشق مراقبتی، قادر به نگهداری عشق رمانتیک نخواهید بود. همچنین اگر اعمالتان موجب خوشحالی و رضایت همسرتان نشود، عشق رمانتیک به وجود نمیآید. در حالی که عشق مراقبتی جزء لازم برای ازدواج موفق است، مهمترین جزء آن نیست.

در نهایت این عشق رمانتیک است که امنیت ازدواجتان را تضمین میکند.


منبع

کتاب 101 نکته که ای کاش قبل از ازدواج می دانستم؛ نویسندگان: لیندا و چارلی بلوم؛ مترجمان: شمسالدین حسینی، الهام آرامنیا، مهدیه سامع؛ انتشارات نسل نواندیش 

به راحتی جشن خود را برنامه ریزی کنید
لینک این مطلب :
این مطلب را به اشتراک بگذارید:
نظرات
برای نظر دادن ابتدا باید وارد سایت شوید.

ورود به سایت