راهنمای جامع کاربردهای لوستر در دکوراسیون منزل

17 شهريور 1400 | 1 نظر | 279 بازدید

تاریخچه ماندگار لوستر
لوستر که از علاقه مندان بسیار زیادی برخوردار است ، بالاترین امتیاز را به عنوان یک وسیله تزئینی و کاربردی در دکوراسیون خانه دارد. این وسایل روشنایی با ظرافت ، ثروت و زیبایی داخلی مرتبط هستند. یک لوستر جدید کریستالی که از سقف های ناهار خوری آویزان شده است ، فاصله بسیار زیادی با تاریخچه متواضعانه خود دارد.

اولین لوسترها به صورت صلیب های چوبی با شمع های ساخته شده از چربی حیوانات طراحی شده بودند. این صلیب ها در صومعه ها و کلیساهای قرون وسطایی قرن پانزدهم بکار گرفته می شدند . زیرا شکل موثرتری از نور را ارائه می دادند.
بعدها این طرح ساده متقاطع با انواع حلقه های تاج دار و شمع های متعدد تزئین شد که با شاخه های منحنی شکل به وسیله ریخته گری فلز آمیخته شده بود.

فقط صاحبین قصرها ، خانه های بزرگ، اشراف ، بازرگانان و روحانیون ثروتمند به دلیل هزینه های زیاد می توانستند لوستر شمعی را که در آن زمان نماد ثروت و موقعیت بود ، خریداری کنند. کشاورزان و تاجران معمولی از این نوع روشنایی به دلیل خطر آتش سوزی و هزینه های بالا استفاده نمی کردند.
ورود لوستر به خانه افراد معمولی
طرح ها و مواد مورد استفاده به عنوان تکنیک های تولید با گذشت زمان بهبود یافت. در قرن پانزدهم ، لوسترهای پیچیده طلاکاری شده به عنوان یک لوستر جدید و عنصری اساسی در اقامتگاه اشراف ثروتمند تبدیل شده بود.
لوسترها برای اولین بار در قرن 16 و 17 در خانه های طبقه کارگر ظاهر شدند. خانواده های معمولی از چوب ، آهن فرفورژه یا قلع برای طراحی لوسترهای خود استفاده می کردند . لوسترهای گران قیمت تر و پیچیده تر از سنگ کریستال ساخته شد که تنها تعداد کمی قادر به خرید آن بودند.

لوسترهای امروزی همانند قرن ها پیش محبوبیت زیادی دارند و برای عموم مردم مقرون به صرفه تر شده اند. انواع لوستر را می توانید با قیمت های مختلف در خانه های مردم ببینید. این وسیله روشنایی از آزمون زمان جان سالم به در برده و امروزه برای تمام خانه ها یک وسیله ضروری است.
انواع مختلف لوستر

· لوستر آویز
این لوستر جدید اغلب با یک زنجیر یا بند از سقف آویزان می شود و برخی از آنها قابلیت تنظیم ارتفاع دارند. بیشترین کاربرد این لوسترها در فضاهایی با ارتفاع بلند یا استاندارد است .· لوستر سقفی
لوستر سقفی مدرن به دلیل نوع ساختار خود با یک صفحه یا بورد الکتریکی به سقف می چسبد و اغلب نور کمتری نسبت به لوستر آویز دارد. در محیط هایی که سقف کوتاهی دارند و نمی خواهید لوستر مانع عبور و مرور شود این لوسترها استفاده می شوند. علاوه بر لوستر سقفی چوبی، لوستر سقفی کریستال نیز در بازار وجود دارد. بهتر است از لوستر سقفی سبک استفاده کنید تا نصب آن نیز راحتتر صورت گیرد.
· لوستر دیواری
لوسترهای دیواری یا دیوارکوب ها از دیرباز برای روشنایی بکار می رفتند. زمانی که وسیله ای به نام پیه سوز اختراع شد، مردم برای روشنایی آن را به دیوار می آویختند. امروزه اشکال متنوعی از این لوستر جدید با نام دیوارکوب ها در بازار وجود دارد که مناسب برای مکان هایی مثل راهروها ، حیاط، ورودی هاست. و در مکان های بزرگ در کنار لوستر پذیرایی و نشیمن می تواند به عنوان نور کمکی استفاده شود.
· آباژورها
آباژورها در 3 نوع مختلف وجود دارند:
ایستاده: آباژورهای ایستاده به کنار سالنی نیز معروف هستند. به عنوان نوعی از لوستر جدید و یک وسیله روشنایی و تزئینی در گوشه سالن ها و یا به عنوان لوستر اتاق خواب استفاده می شوند.
نیمه ایستاده: نوع کوچکتری از آباژورهای ایستاده هستند که کاربردی مشابه برای فضاهای کوچک تر دارند.
رومیزی: این نوع آباژور را تقریبا همه می شناسند. آباژورهای در اشکال و أنواع مختلف بر روی میزهای کنار تختخواب، میز مطالعه و ... استفاده می شوند.


هر یک از لوسترها می توانند در سبک ها، طرح ها و شکل های مختلفی تولید شوند. اغلب لوسترها در انواع زیر ساخته می شوند:
لوستر فلزی

برای تولید لوسترهای فلزی اغلب از روش دایکاست استفاده می کنند. این روش یک راه مقرون بصرفه و کارآمد در ساخت این لوستر جدید است که استحکام بالایی دارد و فلزات در این روش از مقاومت بسیار بالایی برخوردار خواهند شد. در دایکاست آلومینیوم مذاب را داخل قالب هایی که از قبل آماده شدن دبا فشار و حرارت بسیار بالا می ریزند. پس از سرد شدن، قطعات مختلف را با یکدیگر مونتاژ میکنند و لوستر فلزی را با شکل دلخواه طراحی می کنند.

لوستر فلزی به دلیل دوام بالا و مقاومت در برابر زنگ زدگی، آفتاب و رطوبت از محبوبیت بسیاری برخوردار است. برخی از لوسترهای فلزی پس از آماده شدن با آبکاری الکتروفورتیک به رنگ های مختلف در می آیند که استحکام آن را دو چندان می کند. زیرا ذرات الکتریکی موجود در آن باعث می شود رنگ به داخل فلز نفوذ کند و کاملا مقاوم شود.
لوستر چوبی
لوسترهای چوبی یک نوع لوستر جدید هستند که می توانند قسمتی از مبلمان چوبی منزلتان باشند. همچنین می توان از لوستر چوبی مدرن به عنوان لوستر بالای میز ناهارخوری استفاده کرد. چوب با انتقال حرارت پایین ، برای بدنه لوستر بسیار مناسب است زیرا خطرات گرم شدن بیش از حد را نسبت به فلز کاهش می دهد . برای ساخت لوستر چوبی مدرن از چوب های گوناگونی استفاده می شود و می توان از آن به عنوان یک لوستر کلاسیک یا مدرن استفاده کرد.
بهترین چوب برای ساخت لوستر چوبی چوب درخت گردو می باشد. اما در ایران برای مقاومت بالاتر و جلوگیری از خورده شدن لوستر به وسیله موریانه ها و حشرات، از چوب پخته شده روسی که بسیار سبک است، استفاده می شود. دلیل آن این است که این موجودات توانایی هضم چوب روسی را ندارند. از لوسترهای چوبی می توان در أنواع مختلف آویز، سقفی، دیواری و آباژور استفاده کرد.

این لوسترها می توانند به شکل لوستر چوبی فانتزی نیز ساخته شوند و در برخی مدل ها از حباب های شیشه ای بر روی چوب استفاده می شود که به لوستر حبابی مدرن معروف هستند.
لوستر کریستالی
قدیمی ترین و با سابقه ترین لوسترها لوستر کریستالی است که به عنوان لوستر کلاسیک نیز شناخته می شود. این لوستر از ابتدای به وجود آمدن این وسیله برای نشان دادن شکوه و ثروت در کاخ های بزرگ اشرافی بکار برده می شد. این لوسترها اغلب از کریستال های مصنوعی ساخته می شوند و در اتاق های بزرگ به عنوان یک لوستر پذیرایی جدید و در تالارها برای تجمل و شکوه بیشتر به کار برده می شوند.
البته انواع کوچکتر نیز در مکان های کوچک به عنوان لوستر اتاق خواب و لوستر آشپزخانه وجود دارد. کریستال های موجود در این لوسترها برای اینکه بتوانند نور را شکست دهند صیقل داده می شوند که می تواند نور را به زیبایی بازتاب داده و آن را دوبرابر کند. در قدیم از این لوستر فقط به عنوان لوستر حال و پذیرایی استفاده می شد.

لوستر ال ای دی
این نوع لوسترها برای اولین بار از کشور چین وارد ایران شدند و به دلیل استفاده از لامپ ال ای دی در ساخت و تولید به این نام مشهور شدند. نام دیگر این لوسترها لوستر حلقه ای است و به دلیل مصرف بالایی که لامپ های رشته ای قدیمی داشتند روز بروز عرضه و تقاضا برای لوستر ال ای دی بیشتر می شود.
کیفیت لامپی که در لوستر ال ای دی بکار برده می شود بسیار مهم است. اگر از لامپ بی کیفیت در آن استفاده شود بعد از مدتی از کار می افتد و برخی از آنها دیگر قابلیت تعویض لامپ ندارند. بنابراین در هنگام انتخاب این لوستر جدید به کیفیت لامپ آن دقت کنید. دو نوع لوستر ال ای دی در بازار وجود دارد:

لوستر ال ای دی با لامپ تک رنگ این لامپ ها رنگ سفید مایل به یخی دارند و قابلیت تغییر رنگ ندارند.
لوستر ال ای دی با لامپ چند رنگ این نوع لامپ به رنگ های مختلفی در بازار وجود دارد که برخی از آنها می توانند در چند رنگ مختلف با استفاده از ریموت تغییر رنگ دهند.

لوستر اس ام دی
لوسترهای اس ام دی نسل جدید لامپ های کم مصرف هستند .این نوع از لوسترها نیز با نام لوستر حلقه ای شناخته می شوند. در فناوری ساخت آنها ، تعداد زیادی لامپ ریز کم مصرف بر روی یک بورد بسیار کم ضخامت لحیم می شوند. و نور را به شکل گسترده تری در فضا پراکنده می کنند.

بنابراین قابلیت روشنایی بیشتری نسبت به لامپ های ال ای دی دارند. هر دو کم مصرف هستند و تنها تفاوت آنها این است که لامپ های اس ام دی نور را به شکلی یکنواخت تر و ملایم تر پخش می کنند. این لوستر جدید می تواند در شکل های کریستالی نیز تولید شود. و دارای سه رنگ مهتابی، آفتابی و طبیعی است.

لوستر مدرن
لوسترهای مدرن سبک جدیدی از لوسترها را به خانه هایمان آورده اند . تا پیش از ظهور لوسترهای مدرن ، تنها انتخابی که می توانستیم برای این وسایل روشنایی داشته باشیم، لوسترهای چند شاخه ، تکراری و کلیشه ای بود. اما با به وجود آمدن این لوستر جدید و مدرن ، خلاقیت و نوآوری به طرز عجیبی به طراحی این محصولات اضافه شد. و طراحی دکوراسیون منازل را با پیشرفت شگرفتی روبرو کرد.
از ویژگی های مهم این لوسترها استفاده از اشکال هندسی مثل مستطیل، مربع، دایره و مثلث است . همچنین می توان آن را در همه جای خانه استفاده کرد و هیچ محدودیتی ندارند. لوستر پذیرایی مدرن به اندازه لوستر مدرن اتاق خواب جلوه و زیبایی دارد. لوستر مدرن می تواند در جنس های مختلف اعم از فلزی، چوبی، لوستر برنزی ، لوستر برنجی ، مس ، پارچه و ... ساخته شود.

حتما قبل از خرید لوستر مدرن به سبک دکوراسیون منزل خود دقت کنید. چرا که این لوسترها مناسب دکوراسیون هایی با سبک مدرن هستند و با سبک کلاسیک همخوانی ندارند.

لوستر خطی
این لوسترها با نام لوستر ریسه ای نیز شناخته می شوند که زیر مجموعه ای از لوسترهای مدرن هستند. برای ساخت این لوسترها 3 لامپ یا بیشتر در کنار هم به صورت خطی قرار می گیرند. و با نور مناسبی که تولید میکنند می توانند به عنوان لوستر بالای میز ناهارخوری، لوستر جزیره ، لوستر برای آشپزخانه، کافی شاپ و رستوران استفاده شوند. امروزه در بسیاری از کافی شاپ ها شاهد این لوسترها هستیم و محبوبیت بسیاری پیدا کرده است.
یکی از ویژگی های بسیار خوب لوستر خطی قابلیت تنظیم ارتفاع است که می تواند برای فضاهای مختلف اندازه گیری شود. از مزایای استفاده از این لوسترها این است که نور را به صورت متعادلی در فضاهای مستطیلی شکل پراکنده می کنند.

لوستر تک شاخه
گاهی أوقات در خرید لوستر برای آشپزخانه ، تراس یا مکان های کوچک، به نور زیادی نیاز نداریم. اما همزمان زیبایی و کاربرد تزئینی لوستر نیز برایمان مهم است. در این شرایط استفاده از لوستر تک شاخه گزینه مناسبی است. برای ایجاد نقاط کانونی و مهم می توانید از این لوستر جدید استفاده کنید. خوشبختانه اغلب این لوسترها قابلیت تنظیم ارتفاع دارند. که آن را به یک وسیله کاربردی برای روشن نمودن سطوح کار مثل اوپن ، سینک، اجاق گاز و میز مطالعه تبدیل کرده است.
به همین دلیل از آن به عنوان لوستر آشپزخانه استفاده می شود. لوستر تک شاخه به دلیل وزن سبکی که دارد به راحتی قابل حمل و جابجایی است. اغلب طراحان دکوراسیون از لوستر تک شاخه به عنوان لوستر جزیره استفاده می کنند.


0 لایک نظر دهید